Jak zarabiać na stronach internetowych? – Reklamy AdSense

Dla wydawców stron i portali internetowych, reklama jest głównym źródłem przychodu. Płatne subskrypcje, jak w przypadku portali informacyjnych, generują wciąż zbyt niskie kwoty, aby wydawcy mogli się z tego utrzymać. Wśród wielu formatów reklamy, jakie można zamieszczać na stronach www, często spotykana jest reklama AdSense. Jest to reklama emitowana przez firmę Google, a wyświetla ona reklamę AdWords, jaką zlecają reklamodawcy.

AdSense – popularne reklamy na stronach internetowych

Reklama AdSense ma wiele zalet i dlatego jej popularność jest bardzo duża. Spotyka się ją na niemalże każdym popularniejszym portalu informacyjnym w polskim internecie. Mogą one mieć formę banerów lub linków tekstowych. Po ich kliknięciu internauta jest przenoszony na stronę reklamodawcy. Reklama AdSense jest popularnym sposobem na zarabianie na reklamach, gdyż jest reklamą kontekstową, co oznacza że wyświetla ona treści podobne do zainteresowań użytkowników oraz do rodzaju treści na danej stronie reklamowej. Dzięki temu jest większe prawdopodobieństwo, że osoba przeglądająca reklamę zainteresuje się jej treścią i kliknie w nią.

Jak zarabiać na reklamach AdSense na swojej stronie www?

Aby rozpocząć zarabianie dzięki reklamom AdSense, należy przystąpić do programu. Po zgłoszeniu strony przez wydawcę, jest ona weryfikowana. Wydawca ma własne konto, skąd pobiera kody reklam AdSense i umieszcza je w kodzie strony. Dzięki temu, że jest mnóstwo formatów banerów, reklamy można umieszczać na stronach internetowych w dowolnym miejscu, dopasowując je do warunków technicznych oraz do ilości miejsca na stronie. Banery AdSense mają albo standardowe znormalizowane wymiary albo wymiary elastyczne dostosowujące się do powierzchni przeznaczonej pod nie. Wydawca otrzymuje pieniądze nie za wyświetlenie danej reklamy na stronach internetowych, a za kliknięcie w baner przez internautę. Kliknięcia te są weryfikowane na okoliczność nadużyć. Między innymi, nie wolno klikać w banery na własnej stronie jej wydawcy.

Zarabianie na reklamach AdSense – na jakie kwoty można liczyć

Wysokość zarobków z reklam AdSense jest ściśle uzależniona od liczby odsłon, aczkolwiek nie da się wprost zastosować przelicznika względem liczby tych odsłon. Na wysokość zarobków wpływa tzw. współczynnik CTR, czyli odsetek użytkowników, jaki klinie w baner. Istotne są też stawki za poszczególne reklamy, a te różnią się w zależności od reklamodawcy, rodzaju reklamy i wielu innych czynników. Chcąc wiedzieć, jak zarabiać na reklamach AdSense, a przede wszystkim, jak robić to skutecznie, warto skorzystać z usług firm, które zajmują się obsługą wydawców w tym zakresie. Poza dobrym umiejscowieniem banerów, ważna jest również analityka wyników.

Zarabianie na YouTube jest możliwe i nie jest trudne

Portal YouTube dla wielu osób stanowi źródło sowitych zarobków, a z kolei firmy wykorzystują go do reklamy swoich usług i produktów. YouTube jest bowiem znany przez niemalże wszystkich internautów, a o skali jego popularności może świadczyć choćby to, że każdego dnia sumarycznie oglądają oni ponad miliard godzin filmów. Oglądający stanowią więc pokaźne grono odbiorców reklamy i działań marketingowych. Dlatego też, portal YouTube daje autorom filmików możliwość zarabiania pieniędzy. A zarabiać można również na kilka innych sposobów.

Zarabianie na YouTube  – i łatwe i trudne

Wydawać by się mogło, że zarabianie na swoim kanale to nic trudnego. Wystarczy pozwolić na umieszczanie przy filmach reklam. Jednakże, aby kwoty zarobków były co najmniej przyzwoite, należy spełnić kilka warunków. I to nie tylko formalnych. O tym, jak zarabiać na YouTube warto poczytać zarówno na samym portalu, jak i w innych miejscach w sieci. Przede wszystkim istotna jest liczba wyświetleń filmów. Dlatego materiał zamieszczany na portalu musi być atrakcyjny. Nie wystarczy, jak będzie to jeden filmik. Zazwyczaj, aby zarobić konkretne pieniądze, należy mieć kanał i regularnie wrzucać filmy. Nie da się dokładnie przeliczyć liczby wyświetleń na złotówki, gdyż monetyzacja odbywa się na zasadzie pay per click (przynajmniej, jeśli chodzi o reklamy AdSense, o których niżej).

Reklamy AdSense na YouTube najprostszym źródłem zarobków

Dla youtuberów najprostszym sposobem zarobkowania jest zezwolenie na wyświetlanie na filmach reklam AdSense firmy Google. Jest to idealna metoda na zarabianie na YouTube dla osób, które nie mają czasu na inne formy. Aby rozpocząć zarabianie, należy przystąpić do programu partnerskiego YouTube, a potem utworzyć lub podpiąć istniejące konto w AdSense. Oczywiście, YouTube weryfikuje jakość kanału na okoliczność poszanowania praw autorskich oraz innych norm prawnych obowiązujących w danym kraju. Istnieje też minimalny próg wyświetleń filmów na danym kanale. YouTube oferuje kilka formatów reklam, a użytkownik sam wybiera te, które chce wyświetlać. Monetyzacja jest wysoce mierzalna i ze statystyk można dowiedzieć się, które reklamy i filmy są najbardziej skuteczne.

Jak zarabiać na YouTube oprócz AdSense?

Choć dla znacznej liczby użytkowników AdSense na YouTube jest podstawowym źródłem przychodów, to istnieje kilka innych metod. Zarabianie na ich odbywa się już bez pośrednictwa wydawcy YouTube. I tak, można reklamować swoją firmę lub inne na filmach lub w opisach, przystępować do programów afiliacyjnych. Wielu youtuberów wykorzystuje też swoją popularność do zbierania pieniędzy poprzez crowdfunding. Tak więc, jak widać, sposobów na zarabianie pieniędzy na YouTube jest co najmniej kilka.